Drugi o nama
Letnja škola “Sveti Sava” u Beogradu
četvrtak, 09. avg 2012, 10:41 -> 11:14
Letnja škola „Sveti Sava“, namenjena srpskoj deci iz dijaspore i susednih zemalja za učenje maternjeg jezika, istorije i kulture, ove godine se prvi put održava u Beogradu. Ova škola postoji od 1995. godine, a nastavu je do sada pohađalo više od 1300 dece iz Evrope i sveta.

„Ova škola je sjajno mesto na kome ćete učiti o Srbiji, srpskoj kulturi, tradiciji i srpskom jeziku”, rekao je Aleksandar Antić, predsednik Skupštine grada Beograda, pozdravljajući učenike i nastavnike škole.
„Želim vam dobrodošlicu i nadam se da ćemo se pokazati kao dobri domaćini i da ćete od sada češće dolaziti u Beograd”, rekao je Antić poručivši deci dijaspore da treba da poštuju zemlju u kojoj žive ali isto tako da ne zaborave zemlju odakle su njihovi roditelji.
Radmila Kunčer, direktorka Letnje škole je izjavila da je Beograd izabran za mesto održavanja nastave zato što za našu decu iz dijaspore nije dovoljan jedan dan za upoznavanje znamenitosti prestonice već jedan duži boravak.
Podsećajući da Letnja škola „Sveti Sava” postoji od 1995. godine i da je organizovana po raznim selima i gradovima Srbije, Kunčerova je istakla da je do sada nastavu pohađalo više od 1300 mališana iz gotovo svih zemalja Evrope ali i izvan nje.
Govoreći za Program za dijasporu RTS-a Kunčerova je istakla da se ova škola, uprkos finansijskim problemima, uspešno održava zahvaljujući entuzijazmu nastavnog tima i velikoj zainteresovanosti same dece, polaznika škole.
Ovogodišnja generacija broji ukupno 24 dece iz Rumunije, Italije, Austrije i Kanade, rekla je Kunčerova i dodala da stalnu podršku nastavi pruža Učiteljski fakultet Univerziteta u Beogradu.
Govoreći o planovima za narednu sezonu direktorka Kunčer je poručila da je namera da se i sledeći put škola održava u Beogradu, i da se osim letnjih termina uvede i nastava u vreme zimskih praznika.
Završena Letnja škola „Sveti Sava“
Centar za Srbe u rasejanju „Sveti Sava“ iz Beograda je devetnaesti put organizovao Letnju školu „Sveti Sava“ od 24. do 27. avgusta ove godine, za decu koja pohađaju škole srpskog jezika u Rumuniji.
Suorganizator je Savez Srba iz Rumunije, koga je predvodila Zlatiborka Markov, zajedno sa profesorkom Radmilom Kunčer, direktorkom Letnje škole. Učenici iz Rumunije su u pratnji svojih profsora, imali priliku da obiđu značajne znamenitosti i kulturne institucije Beograda i da se bar na kratko informišu o srpskoj kulturi i istoriji. U okviru svog boravka, obišli su „bogradsko more“ – Adu Ciganliju, Sabornu crkvu, Srpsku akademiju nauka i umetnosti, Narodnu Skupštinu Republike Srbije, gde ih je primio član Odbora za dijasporu Aleksandar Čotrić, Dvorac Karađorđevića, Hram Svetog Save, šetajući Terazijama i Knez Mihajlovom ulicom.
U Domu učenika „Jelica Milovanović“, u Krunskoj ulici u Beogradu, organizovano je i festivalsko veče pod nazivom „… I mi smo ove gore list“. Gosti festivala bili su glumica Eva Ras i književnici Manojle Gavrilović i Svetlana Matić. Svetlana Matić, poetesa iz Beča, je učenicima iz Rumunije predstavila svoju knjigu „Igra“. Najviše aplauza su izazvale pesme „Srbija je moja zemlja“ i „Pesma Beogradu“. Ovom prilikom je svim polaznicima Letnje škole poklonila svoju zbirku poezije, pohvalila njihovo poznavanje srpskog jezika i pozvala ih da govore u svakoj prilici na srpskom jeziku, da ga neguju i ne zaborave svoje korene i maticu Srbiju.
„Mi Srbi koji živimo rasuti po čitavom svetu imamo čime da se ponosimo. Vi koji stasavate van Srbije ste naša mladost, budućnost i ponos. Vi ste ambasadori Srbije. Da biste mogli ovu misiju da vršite, nije dovoljno da Srbiju samo volite, već morate dobro poznavati srpsku istoriju, jezik i našu kulturu. Letnja škola „Sveti Sava“ je najbolji put u ostvarenju ovog plemenitog i važnog cilja“, poručila je Matićeva.
Održano je i takmičenje u govorništvu na temu „Otadzbina“, na kome su, po mišljenju tročlanog žirija, nagrade u knjigama osvojili polaznici Letnje škole: Aleksandra Petrović, prvo mesto, Dejan Despotović, drugo mesto i Neda Karaklajić, treće mesto. Ovo je bila jedinstvena prilika da deca iz Rumunije pokažu svoju kreativnost, da budu zapaženi i vrednovani. Na kraju festivalske večeri, organizovano je zajedničko fotografisanje, potpisivanje knjiga i druženje.
http://www.dijaspora.gov.rs/lat/zavrsena-letnja-skola-sveti-sava-2/
Letnja škola “Sveti Sava” za decu iz dijaspore
LETNjA ŠKOLA „SVETI SAVA“ je organizovan kreativan boravak u otadžbini dece i mladih iz rasejanja, uzrasta od 7 do 18 godina. Održava se za vreme školskih raspusta , letnjeg i svih drugih u toku cele godine.
-Cilj škole
Osnovni cilj Letnje škole „Sveti Sava“ je da deca i mladi iz dijaspore steknu priliku da u centrima srpske duhovnosti uče srpski jezik i ćirilicu, upoznaju običaje i kulturu svog naroda družeći se sa vršnjacima iz Srbije.
-Program
Pre podne održavaju se časovi (čas srpskog jezika, čas književnosti i kreativan čas), a posle podne radionice, sportske aktivnosti i susreti sa znamenitim ličnostima srpske kulture (sa književnicima, glumcima, slikarima). Na časovima i radionicama deca se ne ocenjuju, ne proverava im se znanje, već se podstiče radoznalost i razvija ljubav prema srpskom jeziku.
-Izleti
Tokom trajanja škole organizuju se izleti do obližnjih spomenika kulture, manastira, muzeja (manastira Pokajnice, Koporina, do Radovanjskog luga, Aranđelovca i Topole i obilazak Avale i tornja).
-Priredbe
Letnja škola „Sveti Sava“ počinje i završava se priredbom. Priredbu dobrodošlice pripremaju deca iz Beograda, a završnu priredbu sva deca zajedno: gde glume, pevaju i recituju na srpskom jeziku.
-Mesto
BEOGRAD – Program Letnje škole „Sveti Sava“ se ostvaruje u Domu učenika „Jelica Milovanović“, Ulica Krunska, br 8 (Centar Beograda, nedaleko od Doma narodne skupštine Republike Srbije).
-Vreme
Od 03. do 12. avgusta 2013.u Beogradu, Krunska br 8 – Opština Vračar
-Smeštaj
Učenici iz dijaspore borave u domaćinstvima svojih porodica ili rođaka u Beogradu. za one koji nemaju rođake, organizovan je smeštaj i ishrana u Domu učenika „Jelica Milovanović“ u Krunskoj ulici br 8 u centru Beograda.
-Finansiranje
Roditelji polaznika
Kancelarija za saradnju sa dijasporom i Srbe u regionu ( finansira školarinu)
I- Smeštaj i ishrana u Domu za učenike„Jelica Milovanović“ Krunska br 8 – 230 E,
Školarina 120 E, izlet 20 E, registracija 30E
II – Kada smeštaj obezbeđuju roditelji :
Školarina 120 E, izlet 20 E, registracija 30 E
-Prijave
Rok za slanje prijava je 15. juli 2013.
-O školi
Osnovana je 1995. godine i predstavlja prvu školu ovakve vrste u Srbiji. Do sada je imala više od 1900 polaznika iz mnogih zemalja sveta: iz Austrije, Albanije, Nemačke, Italije, Kanade, Mađarske, Norveske, Rumunije, Slovenije, Makedonije, Hrvatske, Velike Britanije, Francuske, Švajcarske i Švedske. Organizuje je i vodi profesorka Radmila Kunčer u okviru Centra za Srbe u rasejanju „Sveti Sava“ iz Beograda.
Program rada Letnje škole „Sveti Sava“ ostvaruje se pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvete i nauke i Kancelarije za dijasporu i Srbe u regionu Vlade Republike Srbije.
Za više informacija možete se obratiti na kuncerradmila@centarsvetisava.org.rs.
http://www.dijaspora.gov.rs/lat/letnja-skola-sveti-sava-za-decu-iz-dijaspore-2/
Letnja škola “Sveti Sava” u godini punoletstva
četvrtak, 18. jul 2013, 10:38 -> 10:37
Osamnaestu godinu zaredom letnja škola “Sveti Sava” organizuje kreativan boravak u otadžbini dece i mladih iz rasejanja, uzrasta od 7 do 18 godina. Ove godine, u periodu od 3. do 12. avgusta, deca će biti gosti Beograda gde će kroz učenje i druženje upoznavati običaje i kulturu svog naroda.

Ove godine je kao grad domaćin izabran Beograd kako bi deca iz dijaspore upoznale i duh moderne srpske prestonice.
Program letnje škole tokom prepodneva predviđa časove srpskog jezika, književnosti i kreativnosti a posle podne radionice, sportske aktivnosti i susrete sa znamenitim ličnostima srpske kulture – književnicima, glumcima, slikarima. Rad na časovima i radionicama je osmišljen da podstiče radoznalost dece i razvija njihovu ljubav prema srpskom jeziku.
18 godina letnje škole
Letnja škola “Sveti Sava” je osnovana je 1995. godine i predstavlja prvu školu ovakve vrste u Srbiji. Do sada je imala više od 1900 polaznika iz mnogih zemalja sveta: iz Austrije, Albanije, Nemačke, Italije, Kanade, Mađarske, Norveske, Rumunije, Slovenije, Makedonije, Hrvatske, Velike Britanije, Francuske, Švajcarske i Švedske. Organizuje je i vodi profesorka Radmila Kunčer u okviru Centra za Srbe u rasejanju “Sveti Sava” iz Beograda.
Za decu su organizovani izleti do obližnjih spomenika kulture, manastira, muzeja. Planiran je obilazak manastira Pokajnice, Koporina, Radovanjskog luga, Aranđelovca i Topole i obilazak Avale i tornja.
Tradicija letnje škole “Sveti Sava” je da počinje i završava se priredbom. Priredbu dobrodošlice pripremaju deca iz Beograda, a završnu priredbu sva deca zajedno, gde glume, pevaju i recituju na srpskom jeziku.
Program rada Letnje škole “Sveti Sava” ostvaruje se pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvete i nauke i Kancelarije za dijasporu i Srbe u regionu Vlade Republike Srbije
Летња школа Свети Сава – Кусадак

уторак, 17. август 2010.
LETNJA ŠKOLA “SVETI SAVA” U KUSATKU

“Verujem da ste već upoznali i zavoleli Srbiju, državu koja čini sve da razdaljina između zemalja u kojima živite i matice bude što kraća”, rekao je državni sekretar Miodrag Jakćić polaznicima Letnje škole “Sveti Sava” koja je posle Azanje, ove godine nastavu organizovala u obližnjem selu Kusadak. Jakšić je naglasio da ta škola, na stručan i edukativan, ali i zabavan način, već sedam godina okuplja srpsku decu sa svih kontinenata. Rad škole podržala su, pored ministarstava za dijasporu i prosvetu i SPC, a nedavno su školu posetili zvaničnici srpske dijaspore, predsednik nedavno formirane Skupštine dijaspore i Srba u regionu doktor Slavoljub Gvozdenović iz Rumunije, potpredsednica Skupštine Violeta Brahus iz Švajcarske i Mića Aleksić iz Francuske.
Učenici iz dijaspore u letnjoj školi

Učenike srpske nacionalnosti iz dijaspore, koji će u okviru Letnje škole „Sveti Sava” boraviti u Beogradu do 13. avgusta primio je juče u Starom dvoru Aleksandar Antić, predsednik Skupštine grada. U projektu letnje škole srpskog jezika i kulture učestvuje 24 učenika srpskog porekla iz Kanade, Italije, Rumunije i Austrije, koji će se kroz različite radionice i obilaske ustanova kulture, muzeja, manastira i pozorišta bliže upoznati sa baštinom svog naroda.
– Sjajno je što je organizovana ova letnja škola i što ste došli da na ovaj način učite srpski jezik. Treba da poštujete države u kojima živite, kao i ljude sa kojima tamo živite, ali istovremeno treba da znate odakle su vaši roditelji. Svi treba da budemo građani sveta, ali treba da čuvamo naš jezik, da pamtimo našu istoriju i kulturu. Ova škola je sjajno mesto gde nema ocena, ali gde ćete učiti sve značajne stvari o Srbiji, našoj tradiciji i gde ćete unaprediti vaš maternji jezik – rekao je Antić i poželeo im dobrodošlicu u Beograd.
Letnja škola „Sveti Sava” postoji od 1995. godine i do sada je organizovana u raznim selima i gradovima širom Srbije.
– Ove godine smo želeli da školu organizujemo u Beogradu, jer smo tokom prethodnih godina uočili da je deci malo kad dođemo samo na jednodnevni izlet u Beograd. To je prilika da im pokažemo značajne izvore kulture koje ima naša prestonica i da im na taj način ulijemo veru da zemlja njihovih očeva ima bogatu tradiciju i da se ponose kulturom svoga naroda gde god živeli. Učenjem srpskog jezika i istorije, trudimo se da deca sačuvaju srpski identitet, ali i da ih to očuvanje ne remeti da žive u drugim zemljama – rekla je Radmila Kunčer, direktorka Letnje škole „Sveti Sava”.
Београд, 20.07.2011.
Пријем за полазнике Летње школе Свети Сава


Ове године Летњу школу у Петровцу на Млави похађа 58 ученика од 9. до 24. јула, а другу групу полазника очекују у селу Селевац код Смедеревске Паланке, где ће боравити од 30. јула до 14. августа.
Циљ Летње школе је да деци и младима из дијаспоре омогући да у центрима српске духовности упознају историју, језик и писмо, обичаје и културу свог народа, казала је директорка школе проф. Радмила Кунчер.
С друге стране, како је објаснила, деци из Србије Летња школа омогућава да размене искустава с вршњацима из других крајева света и упознају различите културе.
Полазници школе у Петровцу на Млави стигли су из Аустрије, Албаније, Пољске, Канаде, Македоније, Румуније, Швајцарске и Србије, а прихватили су их врашњаци из Основне школе “Бата Булић”, навела је помоћник директора Здравица Станојловић.
Она је истакла да 99 одсто полазника Летње школе први пут посети Србију, међу њима и они који не говоре спрски језик, а поред предавања, учествују у креативним радионицама и спортским активностима.
За полазнике школе у Петровцу организовани су књижевни сусрети с песником Добрицом Ерићем и писцем Горданом Цхирјанић, обилазак Горњачке клисуре и оближњих манастира, посета етно селу Дубочка.
Малишани из дијаспоре су испричали да су се лепо дружили, много научили и стекли нова пријатељства, а најлепше провели на поселу у породици Сузане и Дарка Јевтића.
Они који су први пут у Србији, тврде да ће свакако опет доћи, а њихови домаћини да им је летња школа улепшала распуст и како би волели да оду у узвратну посету новим другарима, уверени да ће се пријатељство наставити.
У престоници Србије, полазници Летње школе су обишли Калемегдн, Музеј Доситеја и Вука, Учитељски факултет и Краљвски двор Карађоређевић.
Од оснивања школу је похађало 1.500 ученика из 15 земаља, а организована је у Азањи, Свилајнцу, Кусатку, а једног лета у Швајцарској.
GROZDANA OLUJIĆ U POSETI DECI IZ DIJASPORE OKUPLJENOJ U LETNJOJ ŠKOLI „SVETI SAVA“ U AZANJI
GROZDANA OLUJIĆ U POSETI DECI IZ DIJASPORE OKUPLJENOJ U LETNJOJ ŠKOLI „SVETI SAVA“ U AZANJI
„ČUVAJTE JEZIK KAO SEBE“
Azanja.- Pričala im je bajke, a oni, užarenih očiju slušali i dobacivali, dopunjavali je, radujući je što i „Šarenorepu“ i „Zlatokosu“ i mnoge druge njene, širom sveta poznate bajke znaju odlično. I na srpskom i na jezicima zemalja odakle dolaze. Tako je u Azanji izgledao susret aktuelne NIN-ove dobitnice za roman godine, Grozdane Olujić, i stotinu srpske dece iz dijaspore, okupljene u, već tradicionalnoj Letnjoj školi Sveti Sava, koja se po 16. put održava pod rukovodstvom profesorke Radmile Kunčar, a uz podršku ministarstava za kulturu i dijasporu.
Okupljeni iz celog sveta, tokom jula i avgusta, u Azanji i Kusatku biće, mališani naših iseljenika, smešteni u domovima svojih ovdašnjih vršnjaka, u ovoj specifićnoj školi koja se voli i u kojoj se uči kako se voli i ne zaboravlja otadžbina. Svoju omiljenu književnicu dočekali su ushićeni, tiskali se želeći da se slikaju s njom. Pre pričanja njenih bajki koje su svi znali, ali ih rado iz njenih usta pažljivo slušali, Grozdana Olujić je mališanima poručila:
– Čuvajte, deco, svoj jezik kao sebe! Učite sve te strane jezike, ali svoj ne zaboravljajte! Ako jezik sačuvate, sačuvaćete i ovu zemlju, to je važno da znate. U ovoj knjizi, „Glasovi u vetru“, nagrađenoj, ja takođe o tome pišem. Vi je još ne možete razumeti, ali vam kažem najvažnije: ne zaboravljajte maternji jezik!
O stvaralaštvu Grozdane Olujić malim gostima je pričao i prof dr Aleksandar Jovanović, književni kritičar i dekan Učiteljskog fakulteta iz Beograda, kao i direktorka ove neobične škole Radmila Kunčar.
Todora Škoro
Na slici: Grozdana Olujić mališanima iz dijaspore priča svoje bajke
четвртак, 08. август 2013.
ГОСТОВАЊЕ У ЛЕТЊОЈ ШКОЛИ “СВЕТИ САВА”
Већ традиционална, Летња школа “Свети Сава” за малишане из дијаспоре, одржава се ових дана у Београду осамнаести пут. Под руководством директорке ове необичне школе, Радмиле Кунчер, деца из Румуније, Чешке и Шпаније уче о српској култури, традицији, обичајима, језику. О важности очувања српског језика, ма где да живе, говорила сам им илуструјући то причама и песмама, а на крају овог дирљивог сусрета, пожелели су да они мени одрецитују. Наравно, песме Мике Антића, Десанке Максимовић, Бранка Радичевића.
Осим сусрета с писцима, мали “Светосавци” су упознали и све знаменитости Београда, али и околине. Имаће излет на Авалу, а у Баваништу ће присуствовати манифестацији “Дани ћирилице”. На крају свог боравка организоваће једну праву велику изложбу својих радова са креативних радионица, међу којима су најупечатљивија лицидерска срца која су сами правили.
И, обећали су да ће догодине поново доћи. И да Србију и српски језик неће никада заборавити. Ови, будући ветеринари, инжењери, преводиоци, математичари и једна – књижевница! Тако су се изјаснили. И пожелели да се, сви заједно сликамо за успомену…
Тодора Шкоро